Hunger Challenge Day 1: Time & Shopping List

Beck and I are living off of $4.72 per day per person this week as part of the SF Food Bank’s Hunger Challenge. This includes  preparation and time…
____________________________________________

Time

Preparing to nourish yourself and your loved ones on a restricted budget takes time. Trolling the SF Food Bank FAQs brought me to their suggestion of doing all the shopping in one place and at one time.

Instead, my inner scavenger is coming out.

Like a barracuda circling the waters looking for its next kill, I approached grocery shopping for the week. It became a game. I kept a meticulous record of expenses so as not to get off course. From Safeway, I purchased broccoli slaw at an incredible deal. From the local bodega in West Portal, an eggplant and salsa. After flying in earlier than anticipated on Sunday, we hit up Trader Joe’s for dairy, proteins and some produce. Later in the evening, I wended my way over to Chinese grocery stores squeezing produce at one store and evaluating the red bell peppers at another, all the while sniffing out the best deals. Tucked into these aisles with calculator and notebook in hand, I sought to leave no detail unattended. I can safely say I have not put this much time into trying to get it right. And by “it”, I mean feeding, food, the act of nourishing.

Canvas bags packed with our excursions’ findings, we now had the semblance of the black lettering of a menu laid out in ingredients on our counter top. Up an hour before usual, I whisked together the quiche cups for our breakfast, then chopped and assembled the Lemon Pepper Tuna with Apple Slaw.

Time.

Going back to another question, the one of access, a person on food stamps probably does not have the time to make it to three, four or five stores to scour for deals. More likely, they are working hard to keep a roof over their head and easy is the name of the game when it comes to food. For some reason, I have a single mother in my mind working two or three jobs to make ends meet. We’ll call her Valerie. I see her rise in the dark and I see her wearily work her way home after the sun has set. Can nutrition be easy and affordable for her?

I still have so much to learn.

veggies_eggs

  • Eggplant (1)——————- $1.39
  • Ginger (1 piece)————– $.12
  • Corn Tortillas (80)———– $3.80
  • Eggs (1 dozen)—————–$1.69
  • Plain Goat’s Milk Yogurt (1 tub)—- $5.49
  • Salsa (2 cans)—————- $2.18
  • Garbanzos (1 can)———– $.89
  • Garlic (1 bulb)————— $.72
  • Olive oil (1 bottle)———– $4.99

drygoods_pantry_miscproduce

  • Lemons (4)——————- $1
  • Spinach (1 bag)————– $1.99
  • Kale (1 bag)—————— $1.99
  • Bananas (5)—————— $1

drygoods_oats n fujis

  • Fuji Apples (12)———— $1.69
  • GF Oats (1 bag)————- $3.99
  • Almond Milk (1 carton)– $2.99
  • Natural Whole Chicken (1)— $8.24
  • Potatoes (2)—————- $.53
  • Organic Carrots (5)——- $.79
  • Celery Hearts (1 bag)—– $1.69
  • Onions (2)—————— $.61
  • Peanut Butter (1 jar)—– $1.79
  • Mung Bean Noodles (1 bag)– $.69

refrigeratedgoods

  • Cucumber (1)————– $.69
  • Red Bell Pepper (1)——- $.37
  • Canned Tuna (2)———- $3
  • Brown Rice (2 lb)——— $2.99
  • Organic Black Beans (1 can)— $1.19
  • Organic Pinto Beans (1 can)— $1.19
  • Tomatoes (2)——————– $.40
  • Broccoli Slaw (1 bag)———– $1
  • Cilantro (1 bunch)————– $.39
  • Rice Vinegar (1 bottle)——– $1.99
  • Green Onions (1 bunch)——- $.35
  • Cabbage (1 head)————— $.64
  • Lettuce (1 head)—————- $.69
    _____________
    Total: $65.15  for 2 people for 1 week ($32.57 per person)

Tomorrow, catch the shopping list make its way into recipes and meals.

Advertisements

About Anneliesz

Food. Poetry. People. Art. If I was Julie Andrews singing her song, these would be some of my favorite things. My biggest food fail was something we'll call "Tuna Surprise," but that never kept me out of the kitchen. Cooking is my own playtime. While I'm not a chef and would never claim to be anything less than an experimenter of flavors and textures, I sure do love to feed people. Then there's my love of writing which commenced at a wee age over a talking pen named "Percy". I love rolling words around my tongue in different languages. Art camp taught me the importance of not having an eraser. Life is an adventure and one whose marrow I seek to suck as much out of as possible. Join me as I live my life en route.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe and receive freshly baked recipes, poems, stories and art of new posts by email.

Join 37 other followers

Categories

%d bloggers like this: